KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA

5 marca 2020 r. w Ziębickim Centrum Kultury odbyła się konferencja na temat kształtowania postaw patriotycznych
w wychowaniu dzieci i młodzieży. Organizatorem szkolenia było Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie wspierane przez władze gminy Ziębice i WKU Kłodzko. Patronat nad szkoleniem pełnił Ks. Abp. Józef Kupny – Metropolita Wrocławski oraz Dolnośląski Kurator Oświaty pan Roman Kowalczyk, który zaszczycił nas swoją obecnością
i podsumował spotkanie. W konferencji brało udział blisko
70. przedstawicieli placówek oświatowych Dolnego Sląska oraz liczna grupa dzieci i młodzieży.
Patronami tego wydarzenia była Redakcja miesięcznika nauczycieli katolickich "Wychowawca" z Krakowa oraz Biuro Podróży CAMINO TRAVEL z Wrocławia organizujące wycieczki patriotyczne dla szkół.

Konferencję rozpoczął pan wicestarosta powiatu ząbkowickiego. W części wykładowej prelegentami byli burmistrz Ziębic pan dr Mariusz Szpilarewicz, pani
dr Magdalena Malik, ks. dr Bartosz Mitkiewicz – adiunkci PWT Wrocław, prof. dr hab. Ryszard Bartoszewicz Prorektor
ds. nauczania AWF Wrocław oraz ppłk Jan Kutny.
Prelegenci omówili znaczenie środowiska lokalnego, szkoły oraz rodziny w kształtowaniu postaw patriotycznych. Skupili się na roli tradycji, której podtrzymywanie jest powinnością obywatelską wypływającą z miłości do ojczyzny i szacunku dla innych narodów.

Dalsza część konferencji poświęcona była praktycznym zasadom funkcjonowania pocztów sztandarowych oraz delegacji uczniów biorących udział w uroczystościach państwowych i religijnych. Krótkie szkolenie przeprowadzili
płk Jan Deja, ks. kpt. dr Krzysztof Deja, dyrektor KLO
oraz por. Adrian Cieślik – oficer WKU Wrocław.

Dla uczniów KLO uczestniczących w spotkaniu, konferencja była okazją do uświadomienia sobie, jakimi wartościami powinien się kierować Polak – Patriota, a które są tak mocno pielęgnowane w naszej szkole.
tekst. pani Elżbieta Manacka

Tekst dotyczący konferencji - Gość Niedzielny

Uroczysty capstrzyk z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - w naszej szkole swoistą tradycją jest już capstrzyk w czasie którego dyrekcja, nauczyciele a przede wszystkim uczniowie KLO uczcili pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę. W trakcie uroczystości odbył się Apel Pamięci, poświęcenie i wręczenie proporców rozpoznawczych dla klas ufundowanych przez księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Gminę Ziębice oraz Lasy Państwowe. Całość okrasiła defilada uczniów naszego liceum i inscenizacja historyczna wraz z pokazem sztucznych ogni. Za przybycie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom oraz LO im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich za wystawienie pocztu sztandarowego.

W dniach 17-18.11.2019 na terenie KLO odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu medycyny pola walki gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pomocy rannym żołnierzom w czasie działań zbrojnych. Drugi dzień ćwiczeń specjalistycznych obejmował:

Medycyna pola walki CBA

Zachowanie

1) Care Under Fire (CUF) – Pomoc podczas walki

2) Tactical Field Care (TFC) – Pomoc w strefie względnie bezpiecznej
3) Tactical Evacuation Care (TEC) – Ewakuacja rannego
4) Sztuka kamuflażu
5) Marsz ubezpieczony

Po szkoleniu odbyły się zajęcia terenowe z użyciem paintballa zakończone ogniskiem.

Po raz pierwszy w Ziębicach odbędzie się I BIEG ULICZNY - ŚREDNIOWIECZNY ZDOBYWCA.
Bieg odbędzie się uliczkami Ziębic -  w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do zapisów i aktywnego udziału!